Thanks for visiting us!

Badminton Central is a free community for fans of badminton! If you find anything useful here please consider registering to see more content and get involved with our great community users, it takes less than 15 seconds! Everybody is welcome here.

Click here for a FREE account!

Chinese Swimming Club - Kason Age Group Badminton (Invitational) Tournament 2010

Discussion in 'Singapore' started by ChineseSwimClub, Jul 21, 2010.

  1. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    The most anticipated age group competition in Singapore is finally here! :eek: Into its 6th year, this edition promised to be the most excited yet, with Kason returning to the fold to sponsor the tournament. :cool: Are you game? :D:D:D

    The closing date is 12 August 2010, so hurry!:)
     

    Attached Files:

  2. leonheart88

    leonheart88 Regular Member

    Joined:
    Jun 26, 2004
    Messages:
    253
    Likes Received:
    0
    Location:
    Malaysia
    Hi. Are my trainees from JB able to participate in this tournament as well? Thanks.
     
  3. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Yes, you are welcome!
     
  4. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    15 more days to register!!!
     

    Attached Files:

  5. Sealman

    Sealman Regular Member

    Joined:
    Nov 11, 2004
    Messages:
    4,244
    Likes Received:
    17
    Occupation:
    Racquet Collector
    Location:
    Singapore
  6. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    The action has already started!! Come check it out!! :D:D

    A record of over 1400 participants!!:eek::eek:
     
  7. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Live Update!! :eek::eek::eek:

    See who are the future star who had qualified for tomorrow's Semi-Finals starting from 8am!!:D:D
     

    Attached Files:

  8. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Quater-Finals Results for the Singles 14 & Under!!:D
     

    Attached Files:

  9. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    The Singles 17 & Under Results
     

    Attached Files:

  10. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Quater-Finals Results for the Doubles 9 & Under, so cute!!!:p:p
     

    Attached Files:

  11. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    And now for the Doubles 11 & under results!:)
     

    Attached Files:

  12. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Next up, the Doubles 14 & under results!:D
     

    Attached Files:

  13. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Last but not least, the Doubles 17 & under results! See you tomorrow morning!:crying:
     

    Attached Files:

  14. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Good Morning Ladies & Gentleman!!:D:D

    Here are today's Semi-Final results so far, live from Chinese Swimming Club!:cool::cool:

    Boys Singles 9 & Under
    WONG Jia Hao Howin (Rainbow) won YAP Zhe Ming Nigel (Tao Nan) 21-14, 21-14
    LI Zheng Yu (Nanyang Pri) won HOE Yew Wis (Rainbow) 21-19, 22-20

    Girls Singles 9 & Under
    LIM Bernice (Tao Nan) won CHUA Pei En Melissa (Tao Nan) 21-17, 21-17
    Nur Insyirah KHAN (Nan Chau) won KOH Jin Ann Arielle (Rosyth) 21-4, 21-5

    Boys Singles 11 & Under
    GU Jun Feng (Yu Neng Pri) won ONG Everard (Lin Mu) 18-21, 21-10, 21-17
    NG Kai Xiang Sherwin (Lin Mu) won Ng Tze Yong (JMS) 22-20, 21-13

    Girls Singles 11 & Under
    OUYANG Qing Zi (Tao Nan) won YU Bing Jing (Han Ai Ping) 21-10, 18-21, 21-14
    CHEN Yi Jiang (Han Ai Ping) won YANG Huan Yu (Han Ai Ping) 21-14, 21-8
     
  15. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Girls Doubles 9 & Under Quarter-Finals
    Nur Insyirah KHAN / TAY Li Jia Amelia won CHUA Pei En Melissa / YEO Zhi Yi Abigail 21-14, 21-13

    Boys Singles 14 & Under Semi-Final
    Bimo Adi Prakoso (Monfort) won TAN Yi Yan Alex (Monfort) 21-13, 21-12
    Hendra Gustiawan (Banda Baru) won JIANG Ming Xi (Tao Nan) 21-9, 21-9

    Girls Singles 14 & Under Semi-Final
    LIANG Yun (SBS) won Ng Xue Ting Marissa (S'pore Sports Sch) 21-9, 21-9
    CHONG Fui Jin (RGS) won CHUA Hui Zhen Grace (MGS) 21-9, 19-21, 21-19
     
  16. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Boys Singles 17 & Under Semi-Final
    Yoshiko Alexander (Monfort) won LOH Kean Hean (Monfort) 21-17, 21-12
    Bella Setya Jaya (Banda Baru) won Ricky Alverino (Monfort) 21-13, 16-21, 21-19
    Girls Singles 17 & Under Semi-Final
    LIANG Xiao Yu (S'pore Badm Sch) won Nattaporn Triyachart (Keat Youngster) 21-15, 21-19
    Ferdina FADILA (Banda Baru) won Yolanda (Banda Baru) 15-21, 21-10, 21-14
     
  17. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Boys Doubles 9 & Under Semi-Finals Results
    CAI Yi Xuan / LI Zheng Yu (Nanyang Pri) won LIM Leslie / YAP Zhe Ming Nigel (Tao Nan) 21-23, 21-15, 21-18
    WONG Jia Hao Howin / HOE Yew Wis (Rainbow) won SOO Kai / LIM Kai Jun Ryane (Tao Nan) 21-9, 21-10

    Girls Doubles 9 & Under Semi-Finals Results
    Nur Insyirah KHAN / TAY Li Jia Amelia (Nan Chau) won CHAN Min Anne / HONG Hee Ying Kaitlyn (CSC) 21-8, 21-3
    LIM Bernice / NG Gin Yi Nicole (Tao Nan) won ONG Jia Yuan / LIM Kim Neo Eve (Bedok Green Pri) 21-5, 21-3
     
  18. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Boys Doubles 11 & Under Semi-Final Results
    NG Kai Xiang Sherwin / ONG Everard (Lin Mu) won TEO Ravn / KUM Cheng Kit Jesher (Monfort) 21-16, 21-18
    KWEK Jun Liang Andy / NG You Wei Perry (Tao Nan) won GU Jun Feng / LIM Jie Rui (S'pore Badm Sch) 21-9, 21-9

    Girls Doubles 11 & Under Aemi-Final Results
    OUYANG Qing Zi / TAN Zhi Yi (Tao Nan) won CHEONG Zi Ann / Yanisa Assawachaiporn (Keat Youngster) 21-6, 21-6
    LIM Boon Wen / Grace NASTASYA (JSA) won CHEN Yi Jiang / YANG Huan Yu (Han Ai Ping) 21-11, 22-20
     
  19. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Boys Doubles 14 & Under Semi-Final Results
    TENG Leslie / TAN Wei Xiang Jaren won YEE Bing Cai Shanicus / MUI Jian Mun Donovan (RI) 21-18, 21-12
    Bimo Adi Prakoso / Muhamad Imran Khan won XIANG Nan / LIM Jian Jin (S'pore Badm Sch) 21-14, 21-14

    Girls Doubles 14 & Under Semi-Final ResultsCHUA Hui Zhen Grace / NG Xue Ting Marissa won KOH Clarabelle / CHUA Elaine 21-19, 17-21, 21-15
    LEE Shu Zhen / CHONG Fui Jin (RGS) won Palita Assawachaipan / Karatpetch Vattanapoon (Keat Youngster) 21-16, 21-9
     
  20. ChineseSwimClub

    ChineseSwimClub Regular Member

    Joined:
    May 4, 2010
    Messages:
    140
    Likes Received:
    0
    Occupation:
    Senior Programme Exec
    Location:
    21/34 Amber Road
    Last Result for the day, See you tomorrow!!

    Boys Doubles 17 & Under Semi-Finals
    KOK Yi Jie / WONG Jian Tat (Yang Hui) won NGIAM Jing Hao / CHAN Cheng Hoong (CSC) 21-16, 21-10
    LIM Kai Xiang / LEO Kian Ni Kenny (Pang Zhi Kang) won HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-12, 21-18

    Girls Doubles 17 & Under Semi-Final
    TAN Wei Han / Aisha Binte LATIB won CHUA Joline / SEAH Fiona (S'pore Sports Sch) 21-17, 19-21, 21-11
    LIANG Xiao Yu / LIANG Yun (S'pore Badm Sch) won Nattaporn Triyachart / Citra Putri Sari Dewi (Keat Youngster) 21-14, 17-21, 21-19
     

Share This Page