User Tag List

Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 18 to 27 of 27
  1. #18
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Yesterday, I watched some of Semi Final matches at Tennis indoor Stadium

    Girl's Single
    Wang Yihan (China) v Bellaetrix Mannuputy (INA) 11-6 11-4
    Wang Lin (CHN) v Yip Pui Yin (HKG) 11-5, 11-7

    Wang Yihan lead all the way than mannuputy, also Wang Lin than Yip. But I noticed that Wang Lin v Yip Pui Yin much interesting to watch when Yip play in high spirit and she saved many match points at 4-10.

    Boy's Single
    Lu Qicheng (CHN) v Fauzi Adnan (INA) 15-7, 8-15, 15-5

    Lu vs Fauzi match is much interesting than Final match. Fauzi is short & small boy played with accurate net and rally and Lu with fast & sharp smash.
    1st & 2nd set, not much smash out from Lu, Fauzi always hit the ball in difficult position from Lu. After Fauzi got injury at 5-7 3rd set, Lu lead easily.


    Girl's Double
    Cheng Shu/Liao Jingmei (CHN) v Greysia Polii/Nitya Korwa (INA) 7-15, 17-15, 15-13

    I thaught this is "Match of the Day" in Semi Final,
    1st set INA Double played well with Polii with good placing and Korwa with her smash and they lead fastly.
    2rd & 3rd set they played in same level, Nitya with lack of experience made unforced error and nervous in critical points with net service, weak defense & hit the ball in to net.
    Last edited by Sandy; 07-17-2005 at 04:34 AM.

  2. #19
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Sandy
    Individual Semi Final results:

    Mixed Double.
    Lee Yong Dae/Hae Jung Eun (KOR) v Chen Jen Yo/Hsieh Pei Chun (TPE) 15-4, 15-2
    Zhang Wie/Liao Jingmei (CHN) v Hong Ji Hoon/Jang Soo Young (KOR) 15-3, 15-4

    Girl's Single
    Wang Yihan (China) v Bellaetrix Mannuputy (INA) 11-6 11-4
    Wang Lin (CHN) v Yip Pui Yin (HKG) v 5-11, 7-11

    Boy's Single
    Lu Qicheng (CHN) v Fauzi Adnan (INA) 15-7, 8-15, 15-5
    Hong Ji Hoon (KOR) v Hiroyuki Saeki (JPN) 15-9, 15-12

    Girl's Double
    Cheng Shu/Liao Jingmei (CHN) v Greysia Polii/Nitya Korwa (INA) 7-15, 17-15, 15-13
    Ha Jung Eun/Hong Soo Jung (KOR) v Yip Pui Yin/Lam Sin Ying (HKG) 15-7, 15-7

    Boy's Double
    Shen Ye/Zhang Wei (CHN) v Ryota Otaki/Takayuki Osada (JPN) 15-11, 15-10
    Lee Yong Dae/Chon Gun Woo (KOR) v Mohammad Ahsa/Viki Indra Okvana (INA) 15-8, 15-2
    the score should be

    Wang Lin (CHN) v Yip Pui Yin (HKG) 11-5, 11-7

    Why I can't edit the post now ?

  3. #20
    Regular Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Somewhere
    Posts
    556
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Thanks for your excellent coverage.

  4. #21
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Girl's Double
    Cheng Shu/Liao Jingmei (CHN) bt Ha Jung Eun/Hong Soo Jung (KOR) 5-15, 15-12, 15-5 or 15-5, 12-15, 15-5 ??

    Boy's Double
    Lee Yong Dae/Chon Gun Woo (KOR) bt Shen Ye/Zhang Wei (CHN) 8-15, 15-8, 15-8

  5. #22
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by Sandy
    Girl's Double
    Cheng Shu/Liao Jingmei (CHN) bt Ha Jung Eun/Hong Soo Jung (KOR) 5-15, 15-12, 15-5 or 15-5, 12-15, 15-5 ??

    Boy's Double
    Lee Yong Dae/Chon Gun Woo (KOR) bt Shen Ye/Zhang Wei (CHN) 8-15, 15-8, 15-8
    correction

    Girl's Double
    Cheng Shu/Liao Jingmei (CHN) bt Ha Jung Eun/Hong Soo Jung (KOR) 11-15, 15-12, 15-5

    Boy's Double
    Lee Yong Dae/Chon Gun Woo (KOR) bt Shen Ye/Zhang Wei (CHN) 8-15, 15-8, 15-8

  6. #23
    Regular Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    jakarta
    Posts
    156
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    i watched the WS match... wang lin is not only talented.. she's also pretty.. and she is so young.. born in 1989.. so still 15 now? or 16.. huaaahh.. my other favorite is bellaetrix manuputy.. if im not mistaken she lost to wang lin in semifinal.. is that correct.. hope the to young girls can last long..

  7. #24
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quote Originally Posted by chika
    i watched the WS match... wang lin is not only talented.. she's also pretty.. and she is so young.. born in 1989.. so still 15 now? or 16.. huaaahh.. my other favorite is bellaetrix manuputy.. if im not mistaken she lost to wang lin in semifinal.. is that correct.. hope the to young girls can last long..
    Yes, Wang Lin is pretty. I saw her when meet Yip Pui Yin in SF and She sat in tribune near me when support to others China players who played on court.

    Bellaetrix lost to Wang Yihan not Wang Lin in Semi Final, not interesting match. WYH lead all the way.
    The most promising Indonesian Girl in Single is Pia Zebadiah (I thaught she born in 1988, 16+ years old). Unluckily she faced Wang Lin in R-16 and lost in closed match 12-13 4-11. Wang Lin placed in low seeded 9/16. Pia also beat 3rd China Single in Team.

  8. #25
    Regular Member
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Stockholm, Sweden
    Posts
    45
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Is there a website for the full results?

    Not only the last round but from the beginning.

    / SK

  9. #26
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Girl's Single


    First Round

    1*XING Aiying 52706 (SIN) d Lakshi NDS GINIGE (SRI) 11/0-11/2
    MANNUPUTTY Bellaetrix 54248 (INA) d CHIANG Pei Hsing 54195 (TPE) 11/1-11/6
    9/16*Stephanie SUGUMARAN 52802 (MAS) d CHEN Yulu (CHN) W/O
    JANG Ye NA 54361 (KOR) d Jenna Gozali (INA) 11/8-11/4

    5/8*CHEAH Li Ya Lydia 52103 (MAS) d Htoo Htoo Ya (MYA) W?O
    OKU Yukina 53843 (JPN) d VU Thi Huong Lan (VIE) 11/2-11/0
    Aprilia Yuswandari (INA) d 9/16*PARK So Ri 53946 (KOR) 8/11-11/6-11/1
    YEUNG Nga Ting (HKG) d LIN Chang 15754 (TPE) 13/11-8/11-11/4

    3/4*WANG Yihan 53938 (CHN) d Nay Zar Hlaing (MYA) 11/2-11/0
    WONG Pei Zian Julia 15712 (MAS) d WIJAKSANA Niken (INA) 11/4-11/3
    9/16*LIU Hsiao Jo 15753 (TPE) d MONG Kwan Yi (HKG) 11/7-11/7
    KIM Moon Hi 54357 (KOR) d Subodha YAPADAHANAYAKE (SRI) 11/0-11/0

    5/8*KURNIAWAN Sylvinna 54148 INA) d Anita OHLAN (IND) 11/1-11/5
    PHUNG Nguyen Phoung Nhih (VIE) d KANG So Yong (DPR) d 11/0-11/3
    9/16*FUJII Mizuki 54533 (JPN) d Ravihari NAGAHAWATHTHA A (SRI) 11/0-11/0
    LAM Sin Ying (HKG) d Alfa Vivianita (INA) 7/11-11/2-11/6


    TAI Yi (CHN) d VU Thi Trang (VIE) 11/1-11/0
    9/16*OOI Swee Wenn 52084 (MAS) d Ratih Asri Puspitasari (INA) 11/1-11/4
    ASHIKIN Siti Noor 52873 (SIN) d Hline Mun Kyuu (MYA) 11/6-11/3
    5/8*PUNGKASARI Rosaria 54150 (INA) d KIM Ryon Mi (DPR) 11/1-11/0

    HO Kah Mun Vivian 54149 (MAS) d PHI Thi Quynh Mai (VIE) 11/5-11/2
    9/16*Saina NEHWAL 52748 (IND) d CHOI Joo Min (KOR) 13/11-11/7
    CHEN Hsiao Huan 51518 (TPE) d Imee K Wicaksono 54255 (INA) 11/7-11/4
    3/4*YIP Pui Yin 51649 (HKG) d KAKIIWA Reika (JPN) 11/3-11/4

    Gustiani Megawati (INA) d VU Thi Phuong Lien (VIE) 11/7-11/8
    9/16*WANG Lin 53937 (CHN) d CHEN Ting Yao (TPE) 11/1-11/3
    YOO Hyun Young 54359 (KOR) d Sayali GOKHALE 53962 (IND) 11/6-4/11-11/6
    5/8*BERNADET Pia 52730 (INA) d Angelie ALEXANDER (SRI) 11/2-11/0

    CHAN Tsz Ka (HKG) d Prathibhani BAMBARANGE (SRI) 11/4-11/5
    9/16*CHEN Shih Yin 54128 (TPE) d Khaing Zar Lin (MYA) 11/0-11/4
    INOUE Haruna (JPN) d Stevanie (INA) 11/4-11/3
    Norsyahliza BAHARUM 15719 (MAS) d 2*JANG Soo Young 52782 (KOR) d 4/11-11/2-11/7


    Second Round

    MANNUPUTTY Bellaetrix 54248 (INA) d 1*XING Aiying 52706 (SIN) 11/3-9/11-11/5
    9/16*Stephanie SUGUMARAN 52802 (MAS) d JANG Ye NA 54361 (KOR) 11/3-11/4
    5/8*CHEAH Li Ya Lydia 52103 (MAS) d OKU Yukina 53843 (JPN) 11/9-11/3
    Aprilia Yuswandari (INA) d YEUNG Nga Ting (HKG) 11/5-11/5

    3/4*WANG Yihan 53938 (CHN) d WONG Pei Zian Julia 15712 (MAS) 11/5-13/10
    KIM Moon Hi 54357 (KOR) d 9/16*LIU Hsiao Jo 15753 (TPE) 11/2-13/11
    5/8*KURNIAWAN Sylvinna 54148 INA) d PHUNG Nguyen Phoung Nhih (VIE) 11/1-11/1
    9/16*FUJII Mizuki 54533 (JPN) d LAM Sin Ying (HKG) 11/0-11/0


    9/16*OOI Swee Wenn 52084 (MAS) d TAI Yi (CHN) 4/11-13/10-11/5
    5/8*PUNGKASARI Rosaria 54150 (INA) d ASHIKIN Siti Noor 52873 (SIN) 11/5-11/3
    9/16*Saina NEHWAL 52748 (IND) d HO Kah Mun Vivian 54149 (MAS) 11/5-11/1
    3/4*YIP Pui Yin 51649 (HKG) d CHEN Hsiao Huan 51518 (TPE) 11/0-11/5

    9/16*WANG Lin 53937 (CHN) d Gustiani Megawati (INA) 11/7-11/1
    5/8*BERNADET Pia 52730 (INA) d YOO Hyun Young 54359 (KOR) 11/8-11/6
    9/16*CHEN Shih Yin 54128 (TPE) d CHAN Tsz Ka (HKG) 11/7-5/11-11/9
    INOUE Haruna (JPN) d Norsyahliza BAHARUM 15719 (MAS) 4/11-11/3-11/5


    Third Round

    MANNUPUTTY Bellaetrix 54248 (INA) d 9/16*Stephanie SUGUMARAN 52802 (MAS) 11/8-11/4
    5/8*CHEAH Li Ya Lydia 52103 (MAS) d Aprilia Yuswandari (INA) 11/3-11/6
    3/4*WANG Yihan 53938 (CHN) d KIM Moon Hi 54357 (KOR) 11/4-11/4
    9/16*FUJII Mizuki 54533 (JPN) d 5/8*KURNIAWAN Sylvinna 11/4-9/11-11/5


    5/8*PUNGKASARI Rosaria 54150 (INA) d 9/16*OOI Swee Wenn 52084 (MAS) 7/11-11/2-11/6
    3/4*YIP Pui Yin 51649 (HKG) d 9/16*Saina NEHWAL 52748 (IND) 11/6-11/8
    9/16*WANG Lin 53937 (CHN) d 5/8*BERNADET Pia 52730 (INA) 13/12-11/4
    INOUE Haruna (JPN) d 9/16*CHEN Shih Yin 54128 (TPE) 11/7-11/2


    Quarter Final

    MANNUPUTTY Bellaetrix 54248 (INA) d 5/8*CHEAH Li Ya Lydia 52103 (MAS) 13/10-9/11-13/11
    3/4*WANG Yihan 53938 (CHN) d 9/16*FUJII Mizuki 54533 (JPN) 11/6-11/4
    3/4*YIP Pui Yin 51649 (HKG) d 5/8*PUNGKASARI Rosaria 54150 (INA) 11/1-11/1
    9/16*WANG Lin 53937 (CHN) d INOUE Haruna (JPN) 11/0-11/6


    Semi Final

    3/4*WANG Yihan 53938 (CHN) d MANNUPUTTY Bellaetrix 54248 (INA) 11/6-11/4
    9/16*WANG Lin 53937 (CHN) d 3/4*YIP Pui Yin 51649 (HKG) 11/5-11/7


    Final

    9/16*WANG Lin 53937 (CHN) d 3/4*WANG Yihan 53938 (CHN) 11/4-11/9

  10. #27
    Regular Member
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Jakarta
    Posts
    12,098
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Boy's Single


    First Round


    1*RIVAI Achmad 15804 (INA) d Q1 Ferdy Wijaya (INA) 15/7-15/4
    CHONG Li Qun 52865 (MAS) d CHENG Ching Hung (TPE) 15/4-15/7
    9/16*HAN Ki Hoon 53855 (KOR) d FESAHATI M. Ashkan (IRI) 15/6-15/1
    MATSUKAWA Naohiro (JPN) d WONG Shu Ki (HKG) 15/13-15/2

    5/8*CHEW Swee Hau 15504 (SIN) d Q2 Htan Lwin Oung (MYA) 15/5-15/13
    DU Pengyu (CHN) d HARYO PUTRO Wisnu 54199 (INA) 15/8-12/15-15/1
    9/16*Dinuka NPK EDIRIMUNI (SRI) d Amit KHADGI (IND) 6/15-15/8-15/11
    HONG Ji Hoon 53856 (KOR) d CAI Kelvin Lun (HKG) 15/0-15/1

    3/4*Mohd Arif ABDUL LATIF 53131 (MAS) d Q3 Yogi Prasetyo (INA) 15/4-15/10
    Akshay DEWALKAR (IND) d LEUNG Chun Yiu (HKG) 15/6-15/11
    9/16*SAEKI Hiroyuki (JPN) d CHO Gun Woo (KOR) 15/6-15/4
    Herry Setiawan (INA) d SEYED RAUFEE Seyed Mehdi (IRI) W/O

    5/8*CHONG Wei Feng 52030 (MAS) d Q4 PHAM Cao Hieu (VIE) 15/3-15/2
    PRATAMA Yoga (INA) d PHAM Ngoc Thiet (VIE) 15/8-15/3
    9/16*YANG Thang Feng 54123 (TPE) d LIANG Kaiquan (CHN) 8/15-15/13-15/8
    SY Sheng Wen 53860 (TPE) d ESKANDARI V Soroush (IRI) 15/1-15/3


    SHIN Baek Cheol (KOR) d LIN Ko Chien (TPE) 13/15-15/3-15/9
    UEDA Takuma (JPN) d 9/16*KUSUMA Sakti 52743 (INA) 15/8-15/5
    Kaushik PAL (IND) d MOTAGHI KHOMAMI Hasan (IRI) 15/10-15/11
    5/8*CHAN Kwong Beng 52041 (MAS) d Q5 Aye Min Tun (MYA) 15/1-15/6

    KIEU Quang Thuyet (VIE) TONG Tin Yau (HKG) 15/4-15/2
    9/16*CHOI Sang Won 7367 (KOR) d Buddhima KANKANAM P (SRI) 15/0-15/6
    LU Qicheng 53935 (CHN) d ADITYAWARMAN Andreas 15810 (INA) 15/5-15/3
    Q6 Teguh SISWANTO 15807 (INA) d 3/4* WONG Zi Liang derek 52701 (SIN) 15/1-15/5

    SU Tsorng Bi 53859 (TPE) d Eranga KURUKULASOORIYAGE (SRI) 15/4-11/15-15/8
    SHON Wan Ho 54346 (KOR) d 9/16* Ajay JAYARAM (IND) 15/11-15/9
    LEE Hock Lai 53132 (MAS) d MAHMOUDZADEH Saman (IRI) 15/5-15/7
    5/8*FAUZI Adnan 15806 (INA) d Q7 Ahmad ASSAF (SYR) 15/2-15/2

    TAKASHIMA Masahiko (JPN) d CHENG Long Cyuan (TPE) 15/9-15/13
    9/16*CHEN Tianyu 53936 (CHN) d TAN Zi Jing Louis (SIN) 15/1-15/1
    Indra Bagus 54234 (INA) d LAU Chi Yin (HKG) 15/0-15/12
    2*Vountus Indra MAWAN 52863 (MAS) d Q8 Nugroho Andi Saputro (INA) 15/7-8/15-15/11


    Second Round


    1*RIVAI Achmad 15804 (INA) d CHONG Li Qun 52865 (MAS) 15/10-15/7
    9/16*HAN Ki Hoon 53855 (KOR) d MATSUKAWA Naohiro (JPN) 15/9-15/9
    DU Pengyu (CHN) d 5/8*CHEW Swee Hau 15504 (SIN) 15/9-10/15-15/11
    HONG Ji Hoon 53856 (KOR) d 9/16*Dinuka NPK EDIRIMUNI (SRI) 15/3-15/7


    3/4*Mohd Arif ABDUL LATIF 53131 (MAS) d Akshay DEWALKAR (IND) 15/1-15/2
    9/16*SAEKI Hiroyuki (JPN) d Herry Setiawan (INA) 17/15-15/13
    5/8*CHONG Wei Feng 52030 (MAS) d PRATAMA Yoga (INA) 15/10-15/12
    9/16*YANG Thang Feng 54123 (TPE) d SY Sheng Wen 53860 (TPE) 15/12-15/4


    SHIN Baek Cheol (KOR) d UEDA Takuma (JPN) 15/5-9/15-15/12
    5/8*CHAN Kwong Beng 52041 (MAS) d Kaushik PAL (IND) 15/8-17/14
    9/16*CHOI Sang Won 7367 (KOR) d KIEU Quang Thuyet 15/6-15/7
    LU Qicheng 53935 (CHN) d Q6 Teguh SISWANTO 15807 (INA) 15/7-15/7

    SHON Wan Ho 54346 (KOR) d SU Tsorng Bi 53859 (TPE) 15/3-15/5
    5/8*FAUZI Adnan 15806 (INA) d LEE Hock Lai 53132 (MAS) 13/15-15/1-15/8
    9/16*CHEN Tianyu 53936 (CHN) d TAKASHIMA Masahiko (JPN) 17/15-15/13
    Indra Bagus 54234 (INA) d 2*Vountus Indra MAWAN 52863 (MAS) 10/15-15/5-15/10



    Third Round

    1*RIVAI Achmad 15804 (INA) d 9/16*HAN Ki Hoon 53855 (KOR) 15/12-17/14
    HONG Ji Hoon 53856 (KOR) d DU Pengyu (CHN) 15/10-15/8
    9/16*SAEKI Hiroyuki (JPN) d 3/4*Mohd Arif ABDUL LATIF 53131 (MAS) 11/15-15/2-15/8
    9/16*YANG Thang Feng 54123 (TPE) d 5/8*CHONG Wei Feng 52030 (MAS) 15/11-15/10

    5/8*CHAN Kwong Beng 52041 (MAS) d SHIN Baek Cheol (KOR) 15/6-15/3
    LU Qicheng 53935 (CHN) d 9/16*CHOI Sang Won 7367 (KOR) 17/16-15/12
    5/8*FAUZI Adnan 15806 (INA) d SHON Wan Ho 54346 (KOR) 17/14-12/15-1/5-Ret
    Indra Bagus 54234 (INA) d 9/16*CHEN Tianyu 53936 (CHN) 15/6-15/12


    Quarter Final

    HONG Ji Hoon 53856 (KOR) d 1*RIVAI Achmad 15804 (INA) 15/4-15/11
    9/16*SAEKI Hiroyuki (JPN) d 9/16*YANG Thang Feng 54123 (TPE) 17/16-15/7
    LU Qicheng 53935 (CHN) d 5/8*CHAN Kwong Beng 52041 (MAS) 15/11-15/0
    5/8*FAUZI Adnan 15806 (INA) d Indra Bagus 54234 (INA) 7/15-15/12-15/9


    Semi Final

    HONG Ji Hoon 53856 (KOR) d 9/16*SAEKI Hiroyuki (JPN) 15/9-15/12
    LU Qicheng 53935 (CHN) d 5/8*FAUZI Adnan 15806 (INA) 15/7-8/15-15/5


    Final

    LU Qicheng 53935 (CHN) d HONG Ji Hoon 53856 (KOR) 15/2-15/3

Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Asian Under-16 Junior Badminton Championships
    By Loh in forum 2009 Tournaments
    Replies: 2
    : 08-03-2009, 12:23 AM
  2. Asian Junior Badminton Championships, KL
    By Loh in forum 2009 Tournaments
    Replies: 1
    : 07-10-2009, 12:52 AM
  3. Replies: 2
    : 08-29-2005, 10:30 PM
  4. 1997 Asian junior championships results
    By ploppers in forum Professional Players
    Replies: 2
    : 08-24-2005, 08:29 PM
  5. Asian Junior Championships
    By seven in forum 2004 Tournaments
    Replies: 5
    : 09-06-2004, 02:18 AM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •