User Tag List

Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 17 of 20
  1. #1
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default Chinese Swimming Club - Kason Age Group Badminton (Invitational) Tournament 2010

    The most anticipated age group competition in Singapore is finally here! Into its 6th year, this edition promised to be the most excited yet, with Kason returning to the fold to sponsor the tournament. Are you game?

    The closing date is 12 August 2010, so hurry!
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Regular Member
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Malaysia
    Posts
    253
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Hi. Are my trainees from JB able to participate in this tournament as well? Thanks.

  3. #3
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Yes, you are welcome!

  4. #4
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    15 more days to register!!!
    Attached Images Attached Images  

  5. #5
    Regular Member
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Singapore
    Posts
    4,133
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

  6. #6
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    The action has already started!! Come check it out!!

    A record of over 1400 participants!!

  7. #7
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Live Update!!

    See who are the future star who had qualified for tomorrow's Semi-Finals starting from 8am!!
    Attached Files Attached Files

  8. #8
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quater-Finals Results for the Singles 14 & Under!!
    Attached Files Attached Files

  9. #9
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    The Singles 17 & Under Results
    Attached Files Attached Files

  10. #10
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Quater-Finals Results for the Doubles 9 & Under, so cute!!!
    Attached Files Attached Files

  11. #11
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    And now for the Doubles 11 & under results!
    Attached Files Attached Files

  12. #12
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Next up, the Doubles 14 & under results!
    Attached Files Attached Files

  13. #13
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Last but not least, the Doubles 17 & under results! See you tomorrow morning!
    Attached Files Attached Files

  14. #14
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Good Morning Ladies & Gentleman!!

    Here are today's Semi-Final results so far, live from Chinese Swimming Club!

    Boys Singles 9 & Under
    WONG Jia Hao Howin (Rainbow) won YAP Zhe Ming Nigel (Tao Nan) 21-14, 21-14
    LI Zheng Yu (Nanyang Pri) won HOE Yew Wis (Rainbow) 21-19, 22-20

    Girls Singles 9 & Under
    LIM Bernice (Tao Nan) won CHUA Pei En Melissa (Tao Nan) 21-17, 21-17
    Nur Insyirah KHAN (Nan Chau) won KOH Jin Ann Arielle (Rosyth) 21-4, 21-5

    Boys Singles 11 & Under
    GU Jun Feng (Yu Neng Pri) won ONG Everard (Lin Mu) 18-21, 21-10, 21-17
    NG Kai Xiang Sherwin (Lin Mu) won Ng Tze Yong (JMS) 22-20, 21-13

    Girls Singles 11 & Under
    OUYANG Qing Zi (Tao Nan) won YU Bing Jing (Han Ai Ping) 21-10, 18-21, 21-14
    CHEN Yi Jiang (Han Ai Ping) won YANG Huan Yu (Han Ai Ping) 21-14, 21-8

  15. #15
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Girls Doubles 9 & Under Quarter-Finals
    Nur Insyirah KHAN / TAY Li Jia Amelia won CHUA Pei En Melissa / YEO Zhi Yi Abigail 21-14, 21-13

    Boys Singles 14 & Under Semi-Final
    Bimo Adi Prakoso (Monfort) won TAN Yi Yan Alex (Monfort) 21-13, 21-12
    Hendra Gustiawan (Banda Baru) won JIANG Ming Xi (Tao Nan) 21-9, 21-9

    Girls Singles 14 & Under Semi-Final
    LIANG Yun (SBS) won Ng Xue Ting Marissa (S'pore Sports Sch) 21-9, 21-9
    CHONG Fui Jin (RGS) won CHUA Hui Zhen Grace (MGS) 21-9, 19-21, 21-19

  16. #16
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Boys Singles 17 & Under Semi-Final
    Yoshiko Alexander (Monfort) won LOH Kean Hean (Monfort) 21-17, 21-12
    Bella Setya Jaya (Banda Baru) won Ricky Alverino (Monfort) 21-13, 16-21, 21-19
    Girls Singles 17 & Under Semi-Final
    LIANG Xiao Yu (S'pore Badm Sch) won Nattaporn Triyachart (Keat Youngster) 21-15, 21-19
    Ferdina FADILA (Banda Baru) won Yolanda (Banda Baru) 15-21, 21-10, 21-14

  17. #17
    Regular Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    21/34 Amber Road
    Posts
    140
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

    Default

    Boys Doubles 9 & Under Semi-Finals Results
    CAI Yi Xuan / LI Zheng Yu (Nanyang Pri) won LIM Leslie / YAP Zhe Ming Nigel (Tao Nan) 21-23, 21-15, 21-18
    WONG Jia Hao Howin / HOE Yew Wis (Rainbow) won SOO Kai / LIM Kai Jun Ryane (Tao Nan) 21-9, 21-10

    Girls Doubles 9 & Under Semi-Finals Results
    Nur Insyirah KHAN / TAY Li Jia Amelia (Nan Chau) won CHAN Min Anne / HONG Hee Ying Kaitlyn (CSC) 21-8, 21-3
    LIM Bernice / NG Gin Yi Nicole (Tao Nan) won ONG Jia Yuan / LIM Kim Neo Eve (Bedok Green Pri) 21-5, 21-3

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 36
    : 07-21-2012, 08:49 AM
  2. Replies: 12
    : 09-10-2011, 08:15 AM
  3. Replies: 152
    : 07-17-2010, 10:32 AM
  4. Replies: 4
    : 03-05-2009, 10:57 PM
  5. Replies: 5
    : 11-23-2006, 06:05 AM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •